REGIONSMESTERSKAB : DELTASWIM DELTOG PÅ KORTBANE

REGIONSMESTERSKAB : DELTASWIM DELTOG PÅ KORTBANE

REGIONSMESTERSKAB : DELTASWIM DELTOG PÅ KORTBANE

0

DeltaSwim – Fredericia Svømmeklub deltog med 15 svømmere fra klubbens B- og C-hold i de Syddanske Regionsmesterskaber på kortbane 03. – 04. november i Sønderborg.

 

Mesterskabet var for gruppen af børnesvømmere (årgang 2007 og 2008 for piger samt årgang 2006 og 2007 for drenge) og for gruppen af årgangssvømmere (årgang 200 og 2006 for piger samt årgang 2004 og 2005 for drenge).

 

Klubbens svømmere havde to gode dage i bassinet, hvor svømmerne viste superform og leverede hurtig svømning.

Der var under mesterskabet en rigtig god holdånd, hvor alle hjalp hinanden, og hvor alle var med til at heppe på hinanden.

Svømmerne løftede generelt deres niveau, og gjorde det over al forventning.

Der blev svømmet rigtigt mange personlige rekorder, vundet mange medaljer og opnået mange kravtider til kommende mesterskaber.

 

Af udvalgte resultater i svømmernes respektive årgange kan nævnes, at:

 

–    Mathilde Nørgaard klarede kravtiden til de Danske Årgangs Mesterskaber Kortbane på 50m ryg.

Mathilde klarede også kravtiden til de Vestdanske Årgangs Mesterskaber på 200m medley.

–    Christian Thomsen vandt guld, blev regionsmester og klarede kravtiden til de Danske Årgangs Mesterskaber Kortbane på 200m fly.

Christian vandt også guld, blev regionsmester og klarede kravtiden til de Danske Årgangs Mesterskaber Kortbane på 100m ryg.

Christian vandt sølv på 100m fri.

Christian vandt bronze og klarede kravtiden til de Vestdanske Årgangs Mesterskaber på 100m medley.

Christian vandt endvidere bronze og klarede kravtiden til de Vestdanske Årgangs Mesterskaber på 200m medley.

–    Jonatan Falk vandt guld og blev regionsmester på 100m fri.

Jonatan vandt endvidere sølv på 100m bryst.

Jonatan klarede også kravtiden til de Vestdanske Børne Mesterskaber på 100m medley.

–    Johan Christensen vandt guld og blev regionsmester på 200m bryst.

Johan vandt endvidere bronze på 50m ryg.

Johan klarede også kravtiden til de Vestdanske Årgangs Mesterskaber på 100m medley.

–    Bastian Ladekjær vandt sølv på 50m ryg.

Bastian vandt bronze på 50m bryst.

Bastian vandt også bronze på 50m fri.

–    Mathilde Søe vandt guld og blev regionsmester på 200m ryg.

Mathilde Søe vandt bronze på 50m bryst.

–    Jakob Kristensen vandt guld og blev regionsmester på 200m bryst.

Jakob vandt også guld og blev regionsmester på 50m ryg.

–    Mikkel Madsen vandt sølv og klarede kravtiden til de Danske Årgangs Mesterskaber Kortbane på 50m fly.

Mikkel vandt også sølv på 50m ryg.

Mikkel klarede endvidere kravtiden til de Vestdanske Årgangs Mesterskaber på 100m medley.

–    Kresten Hansen vandt guld og blev regionsmester på 200m ryg.

Delta Mix 1 vandt guld på holdkappen 4 x 50m flyben under vand

Syddanmarks tre mest alsidige svømmere i hver årgang for alle svømmestilarter blev kåret på baggrund af svømmernes opnåede resultater ved mesterskabet.

De tre mest alsidige svømmere fik en pokal, og blev tilbudt at deltage i den Nationale Årgangssamling 23.- 25. november i Fredericia, hvor der både vil være træning og hygge sammen med svømmere fra hele landet.

Christian Thomsen blev kåret som den 3. mest alsidige svømmer i sin årgang ved mesterskabet. Et stort tillykke til Christian – det var så flot og sejt.

Trænerne for B-holdet Morten Nørgaard og Sille Nielsen samt træneren for C-holdet Emil Steenhold var yderst tilfredse med deltagelsen i mesterskabet og meget glade for at hjælpen fra mange af klubbens forældre, holdledere og officials, der var med til at gøre det til en vellykket weekend.

 

Svømmerne ser nu frem imod det næste stævne, som er klubmesterskaberne 26., 28. og 30. november samt 01. december.

 

Følg DanmarkC TV på de Sociale Medier